Start Dydaktyka Doradca Zawodowy Dni wolne od pracy w Polsce …. z komentarzem
czwartek, 28 maja 2015 11:43

Dni wolne od pracy w Polsce …. z komentarzem

Dniami ustawowo wolnymi od pracy w Polsce są:

1. 1 stycznia, czyli Nowy Rok,
  2. 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli,
  3. 5 kwietnia, czyli I Dzień Świąt Wielkanocnych,
  4. 6 kwietnia, czyli II Dzień Świąt Wielkanocnych,
  5. 1 maja, czyli Majowe Święto Pracy,
  6. 3 maja, czyli Święto Konstytucji,
  7. 24 maja, czyli Zielone Świątki,
  8. 4 czerwca, czyli Boże Ciało,
  9. 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego,
  10. 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych,
  11. 11 listopada, czyli Święto Niepodległości,
  12. 25 grudnia, czyli I Dzień Święta Bożego Narodzenia,
  13. 26 grudnia, czyli II Dzień Święta Bożego Narodzenia.

Biorąc jednak pod uwagę długość płatnego urlopu, Polacy nie powinni narzekać. W zależności od stażu pracy możemy liczyć na 20 lub 26 dni płatnego odpoczynku (przy zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę). Jeśli dodamy do tego 13 dni ustawowo wolnych od pracy, to łącznie można mieć 33 lub 39 dni wolnych.

Jednakże okazuje się, że Polacy są jednymi z najdłużej wypoczywających Europejczyków. W wielu krajach europejskich, np. w Holandii, Belgii, Rumunii czy w Szwajcarii, pracownikom przysługuje tylko 20 dni urlopu. Mają też mniej dni świątecznych, które są ustawowo wolne od pracy.

Ewa Rogóż, na podstawie onet pl, maj 2015