Start Dydaktyka Doradca Zawodowy „Kiedy w godzinę dojedziemy do Krakowa z najdalszego zakątka Małopolski?”
piątek, 14 listopada 2014 08:02

„Kiedy w godzinę dojedziemy do Krakowa z najdalszego zakątka Małopolski?”

W dniu 6.10.2014 przedstawiciele klasy II i III Technikum Informatycznego z naszego Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach wzięli udział w II debacie z cyklu „Małopolskie Obserwatoria – dostrzegamy zmiany” zorganizowanej  w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Uczestnikami konferencji  między innymi byli:

* Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego,

* Andrzej Szarata  - Kierownik Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej,

* Tadeusz Syryjczyk – Ekspert w Zespole Doradców Gospodarczych TOR, były minister transportu,

* Jan Friedberg – niezależny konsultant.

Konferencja dotyczyła analizy stanu dróg transportowych, w tym sieci kolejowej, planów modernizacyjnych i rozwoju sieci komunikacyjnych (np. autostrady A1, A4, obwodnicy wschodniej, dróg ekspresowych S1, S7) ze wskazaniem na pomoc finansową ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w perspektywie do 2023 roku oraz kosztów utrzymania transportu publicznego.

Najciekawsze pytania, które padały podczas debaty:

=> Kiedy i w jakim czasie dojedziemy do Krakowa z najdalszego zakątka Małopolski?,

=> Co zrobić, żeby podnieść jakość życia?

=> Czy planowany 10-o minutowy czas przesiadki sprawdzi się z chwilą zakończenia planowanych inwestycji?

=> Jak będą się prezentowały nasze dworce kolejowe i autobusowe za kilka lat?

=> Czy nadal w ślad za rozbudowywaną siecią będzie brakować uzgodnień dotyczących ilości i miejsc wytyczonych przystanków postojowych?

=> Czy warto „skomunikować” ze sobą przyjazdy i odjazdy poszczególnych środków transportu?

=> Jak będzie się kształtować podaż i popyt na publiczne środki transportu za kilka lat?

=> Czy z chwilą rozwoju sieci kolejowej spadnie zainteresowanie przejazdami autobusami?

=> Co wybiorą Polacy – własny samochód, bus, autobus czy szybką kolej miejską?

Wniosek: „…Transport to układ naczyń połączonych…”

Ewa Rogóż -  doradca zawodowy, opiekun uczestników debaty