Start Dydaktyka Doradca Zawodowy Małopolska gospodarka. Tradycyjna czy nowoczesna? Polska czy zagraniczna?
piątek, 31 października 2014 08:23

Małopolska gospodarka. Tradycyjna czy nowoczesna? Polska czy zagraniczna?

W dniu 20.10 2014 uczniowie klasy II Technikum Ekonomicznego naszego Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach wzięli udział w III debacie z cyklu „Małopolskie Obserwatoria – dostrzegamy zmiany” zorganizowanej  w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Inicjatorami  takich spotkań są  Samorząd Województwa Małopolskiego oraz redakcja "Dziennika Polskiego".  Kanwą do określenia tematyki spotkań są badania przeprowadzane przez Małopolskie Obserwatoria Rozwoju Regionalnego, departamenty urzędu marszałkowskiego oraz jednostki podległe.

Uczestnikami konferencji  między innymi byli:

*Jacek Woźniak - Pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Planowania Strategicznego,

*Bolesław Domański -  Kierownik Zakładu Rozwoju Regionalnego  Instytutu Geografii i Gospodarki

Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego,

*Janusz Górecki - The Association of Business Service Leaders  In Poland,

*Marcin Zawicki  - Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego

w  Krakowie.

Konferencja dotyczyła: przyszłości gospodarki małopolskiej po roku 2020, możliwości wdrożenia 10 technologii, które zostały wskazane jako kluczowe dla rozwoju regionu, konieczności lepszej współpracy między sektorem nauki a sektorem biznesu, aktywności gospodarczej w specjalnych strefach ekonomicznych, kosztów możliwości tworzenia miejsc pracy w takich strefach, napływu firm zagranicznych i ich konkurencyjności dla firm rodzimych, roli firm outsourcingowych w gospodarce.

Najciekawsze stwierdzenia/wnioski to:

=> zbyt mała promocja Małopolski zagranicą, inwestorom zagranicznym Małopolska kojarzy się jako region wokół Krakowa

=>  wysoki kapitał ludzki, dostępność komunikacyjna, atrakcyjność kulturowa i przyrodnicza to pozytywne

cechy Małopolski

=>  zbyt mała oferta terenów inwestycyjnych o dużej powierzchni w Małopolsce „odstrasza” inwestorów

zagranicznych

=>  rośnie rola inteligentnej specjalizacji w polityce Unii Europejskiej, w tym znaczenia turystyki biznesowej

=>  widoczne jest słabe zaufanie inwestorów do banków i urzędów

=>  w gospodarce liczą się trwałe tj. cenne miejsca pracy

=>  przewidywana wielkość wsparcia dla przedsiębiorców w Małopolsce z funduszy UE w najbliższych latach wyniesie ok. 600 mln Euro

Ewa Rogóż -  doradca zawodowy, opiekun uczestników debaty