Start Dydaktyka Doradca Zawodowy Zawód, który nie sprawi zawodu. Czego uczyć młodych Małopolan, żeby mieli pewną i dobrze płatną pracę?”
piątek, 19 września 2014 10:57

W dniu 8.09. 2014 przedstawiciele klasy IV Technikum Ekonomicznego, Hotelarskiego, Informatycznego z naszego Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach wzięli udział w I debacie z cyklu „Małopolskie Obserwatoria – dostrzegamy zmiany” zorganizowanej                                         w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Inicjatorami  takich spotkań są  Samorząd Województwa Małopolskiego oraz redakcja "Dziennika Polskiego".  Kanwą do określenia tematyki spotkań są badania przeprowadzane przez Małopolskie Obserwatoria Rozwoju Regionalnego, departamenty urzędu marszałkowskiego oraz jednostki podległe.

Uczestnikami konferencji  między innymi byli:

* Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego,

*Andrzej Martynuska - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy,

* Marek Kęskrawiec - Redaktor naczelny Dziennika Polskiego,

* Andrzej Zdebski - Prezydent Izby Przemysłowo – Handlowej w Krakowie,

* Jerzy Lackowski - b. Małopolski Kurator Oświaty, pracownik Uniwersytetu  Jagiellońskiego,

* Marian Piekarski  -  doradca zawodowy, wykładowca Politechniki Krakowskiej.

Konferencja dotyczyła sytuacji młodzieży wchodzącej na rynek pracy, problemów i barier rozwoju szkolnictwa zawodowego, europejskich modeli kształcenia, polskiego systemu oświaty  oraz oczekiwania i plany życiowe młodych Małopolan.

Najciekawsze stwierdzenia/wnioski to:

=>Liczy się zawód, który pozwoli godnie i ciekawie przeżyć życie, który zapewni godną starość.

=>Każdy, nawet najlepszy zawód – może sprawić zawód.

=>Oczekiwanie młodzieży - to znalezienie im pracy.

=> Dobrze jest mieć wiedzę  jak się rozwijać, jednak liczą się własne aspiracje.

=> Nauka wymaga systematyczności.

=> Młody człowiek  musi nauczyć się odpowiadać za siebie i za kogoś.

=> Edukacja wyniesiona ze szkoły nie wystarczy do funkcjonowania na rynku pracy – edukacja ułatwia wejście na rynek, potem liczą się nasze wybory.

=> Laptop „uśmiercił” wiele zawodów.

=> Uczymy się przez całe życie.

Ewa Rogóż -  doradca zawodowy, opiekun uczestników debaty